حمایت جامعه هنری فرانسه از مهناز محمدی، مستندساز زندانی

ارسال کننده : آقای غلامعلی اخلاقی6تیر

کلمه: روزنامه لوموند چاپ فرانسه در یادداشتی به ادامه اعتراض ها به حکم حبس ۵ ساله مهناز محمدی مستندساز ایرانی و مدافع حقوق بشر اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، از زمان اجرای حکم حبس ۵ ساله مهناز محمدی، این مستندساز ایرانی، به دفعات مورد حمایت جامعه هنری و مطبوعاتی فرانسه قرار گرفته است.

لوموند می نویسد: انجمن فیلمسازان فرانسوی در پشتیبانی از مهناز محمدی اقدام به جمع آوری امضا در قالب یک پتیشن نمودند و از دولت فرانسه درخواست نمودند تا تمامی تلاش خود را برای آزادی مهناز محمدی به کار گیرد.

به گزارش کلمه، مهناز محمدی، مستندساز و فعال حقوق زنان که به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام به پنج سال حبس محکوم شده بود، دو هفته پیش برای گذراندن حکم خود به زندان رفت.

مهناز محمدی، پیش‌تر نیز در جریان وقایع بعد از انتخابات در روز ۸ مرداد سال ۸۸ به همراه جعفر پناهی، رخساره قائم مقامی و جمعی دیگر از مستندسازان در بهشت زهرای تهران بازداشت شده بود. این افراد به همراه گروهی از فیلمسازان و مستندسازان برای گذاشتن گل بر مزار کشته‌شدگان وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران به بهشت زهرا رفته بودند.

او پس از ۲۴ ساعت به همراه بقیه بازداشت شدگان آزاد شد. با این حال برای دومین بار در روز ۵ تیرماه ۱۳۹۰ در منزل شخصیش توسط ماموران حفاظت اطلاعات سپاه بازداشت شد و مدتی در بند ۲ الف سپاه پاسداران زندان اوین بود.

مستند «زنان بدون سایه» از برجسته‌ترین کارهای مهناز محمدی است که به خاطر آن در ایران و خارج از ایران جوایز زیادی دریافت کرده است. وی همچنین به همراه رخشان بنی اعتماد، مستند «ما نیمی از جمعیت ایران هستیم» را درباره مطالبات زنان در انتخابات ریاست جمهوری ساخته بود.

این فیلم ساز در مهرماه سال ۹۱ به دو اتهام دادگاهی شد و در آبان ماه همان سال به ۵ سال حبس محکوم شد که دادگاه تجدید نظر نیز این حکم را عینا تایید کرد.

این نوشته در اخبار ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.