عفو بین‌الملل: به سرکوب زنان مدافع حقوق بشر پایان دهید

کردپا

عفو بین‌الملل همزمان با روز جهانی زنان مدافع حقوق بشر از ادامه سرکوب زنان مدافع حقوق بشر در ایران انتقاد کرد.

براساس گزارش رسیده به آژانس خبررسانی کُردپا، همزمان با “روز جهانی زنان مدافع حقوق بشر” عفو بين الملل از ادامه سركوب زنان مدافع حقوق بشر در ایران انتقاد كرد. این سازمان حقوق بشری اعلام کرده است كه این سرکوب شامل برخوردهای شدید با زنان مخالف حجاب اجباری نیز می‌شود.

عفو بين الملل تاكيد كرده است کهاین دسته از فعالان خواهان احترام به حق آزادی بیان، دین و عقیده زنان هستند که حجاب اجباری نقض می‌کند. رسانه‌های حکومتی غالباً از الفاظ توهین آمیزی مثل “فاحشه”، “منحرف” و “فاسد” برای تحقیر این زنان استفاده می‌کنند.

این سازمان می‌افزاید: همچنین مدافعان حقوق بشری که صریحاً با حجاب اجباری اعلام مخالفت کرده‌اند، متهم به “توهین به اسلام” و تهدید به مجازات‌های سنگین، از زندان تا اعدام، شده‌اند.

عفو بين الملل به مقامات ايران توصيه كرده است كه؛ از استفاده از ادبیات جنسيتى توهين آميز و نفرت‌پراكنانه نسبت به زنان مدافع حقوق بشر خودداری کنند و قوانين تبعيض آميز از جمله ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی در باب حجاب اجباری را ملغی سازند که ناقض حقوق زنان و مغایر با اصول آزادی عقیده و دین، آزادی بیان و اصل برابری و عدم تبعیض است و همچنین به سوء استفاده از نظام كيفرى براى سركوب زنانى كه به دنبال اصلاح قوانين تبعيض آميز هستند پايان دهند.

این نوشته در اخبار ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.