اعتصاب غذای هنگامه شهیدی

نویسنده: فریبا مرادی پور

در خبرها آمده است که هنگام شهیدی روزنامه نگار وفعال سیاسی زندانی بار دیگر اعتصاب غذا کرد. بنا به گفته پارمیس طاهریان دخترهنگامه شهیدی ,ایشان روز26 مرداد به رغم مساعد نبودن شرایط جسمی و در اعتراض به روند پیگیری پرونده اش  بار دیگر وارد اعتصاب غذای خشک شده است.این  چندمین بار است که این بانوی فعال سیاسی در دوران حبس و بازداشت خود  دست به اعتصاب غذا زده است.

خانم شهیدی اولین بار در روز سه شنبه ۹ تیر۸۸ و در پی سرکوبهای مردمی پس از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شد. در ابتدا برای آزادی او درخواست وثیقه یک میلیارد ریالی شد.ولی در ۲ آبان  88 قرار مجرمیت برای او صادر شده و پرونده اش به دادگاه فرستاده شد. قاضی پیرعباسی قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب او را به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری و به اتهام اجتماع و اقدام علیه امنیت کشور به پنج سال حبس تعزیری و به اتهام توهین به رئیس دولت به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم کرده بود که این حکم دردادگاه تجدید نظر به ۶ سال حبس تعزیری تبدیل شد. در۳ آبان ۸۸ شهیدی در اعتراض به ناعادلانه بودن حکم  صادره دست به اعتصاب غذا و دارو زد.وی که از بیماری قلبی رنج میبرد درطول مدت زندان چند بار به مرخصی پزشکی رفت یکبار در آبان 89 و بار دیگر در خرداد90 و سرانجام در اواخر خرداد ماه ۹۱ با وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی به مرخصی پزشکی رفته و در مهرماه ۹۲ با پذیرش آزادی مشروط توسط دادگاه،محکومیتش پایان یافت.

دورجدید آزار خانم شهیدی با اخراج از دانشگاه آزاد پیشوا- ورامین شروع شد به طوریکه در تاریخ ۱۹ مهرماه ۹۵ از سوی برخی از افراد تندرو از تدریس در این دانشگاه منع و اخراج شد. او از ترم زمستان 94 به عنوان مدرس واحد حقوق بین الملل در این واحد دانشگاهی مشغول به تدریس بوده و قرار بود برای ترم پاییز سال 95 نیز در این دانشگاه تدریس کند که در اولین روز تدریس اخراج شد.

هنگامه شهیدی مجددا در روز 19 اسفندماه و زمانیکه برای شرکت در مراسم ختم مادر بزرگ خود از تهران به مشهد رفته بود از سوی ماموران امنیتی در مشهد بازداشت و با پرواز هوایی به تهران منتقل شد و پس از آن به بند ۲۰۹ زندان اوین فرستاده شده است.

خانم شهیدی پیشتر با یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود – که پس از بازداشتش منتشر شد – اعلام کرده بود که در صورت بازداشت، از همان آغاز دست به اعتصاب غذا می زند.در این یادداشت خانم شهیدی  از دریافت هشدارهایی از برخی رسانه ها و افراد نزدیک به دولت مبنی بر بازداشت در روزهای آینده خبر داده و نوشته بود که دلیلی برای بازداشت احتمالی نمی بیند مگر اینکه پروژه ای برای بازداشت گسترده روزنامه نگاران پیش از انتخابات باشد.

ناهید کرمانشاهی مادر شهیدی روز چهارشنبه 26 اسفند ماه اظهار داشت که در تماس تلفنی روز قبل به دخترش اصرار کرده که بدلیل مشکل قلبی اش داروها را مصرف کند ولی ایشان گفته اند که چون مرتکب هیچ کار خلافی نشده اند اعتصابشان را ادامه خواهند داد. خانم کرمانشاهی بار دیگردر فروردین ماه اعلام کرد که که هنگامه شهیدی روز ۱۲ فروردین ماه در یک تماس تلفنی از زندان اوین در حضور بازجویش گفته است که دیگر توان راه رفتن نداشته  و خودش را روی زمین می کشد وی همیچنین رئیس جمهور، وزارت اطلاعات ,دادستانی وقوه قضائیه  را مسول مرگ احتمالی خود در زندان میداند.

از طرف دیگر سازمان عفو بین الملل در گزارشی که روز جمعه ۱۸ فروردین منتشر شد نسبت به سلامت شهیدی در زندان ابراز نگرانی کرده  و اعلام کرد که این خبرنگار زندانی که دچار ناراحتی قلبی است, از اواسط اسفند ماه در اعتراض به بازداشت خودسرانه خود دست به اعتصاب غذای خشک زده و از دریافت داروهای خود نیز خودداری کرده است. در ادامه این گزارش، مگدالنا مقربی، جانشین مدیر منطقه ای عفو بین الملل در خاورمیانه گفت که بازداشت و نگهداشتن هنگامه شهیدی در زندان نشان از بی توجهی کامل مقامات جمهوری اسلامی به حقوق بشر دارد.

روز 23خرداد ۹۶ آقای ترک همدانی وکیل خانم شهیدی اعلام کرد که ایشان با شکایت وزارت اطلاعات بازداشت شده است و با توجه به اینکه شاکی پرونده وزارت اطلاعات است، علی مطهری نایب رئیس مجلس از وزیر اطلاعات در این باره سوال پرسیده و وزیر پاسخ داده اما آقای مطهری قانع نشده است.

اخبار اعتصاب غذا وداروی خانم شهیدی تا اواسط خرداد ماه توسط رسانه ها و نیز دختر ایشان در حساب توییتری خانم طاهریان به اطلاع مردم می رسید و اما از همین تاریخ بود که خانواده ایشان خبر از افسردگی شدید , عفونت کلیه و مثانه  و تب ولرز شدید دادند و البته عدم درمان به موقع و مفید در سلول انفرادی. در چند ماه اخیر با وجود مشکلات عدیده جسمی و روحی خانم شهیدی و انتظار خانواده ایشان برای اعلام گردش کار از طرف زندان به دادستانی و تبدیل قرار بازداشت به وثیقه, باز هم  قرار بازداشت ایشان در 24 تیر ماه  به مدت یکماه دیگر تمدید شد و حال خانم شهیدی یکبار دیگر در اعتراض به روند نا عادلانه پیگیری پرونده اش دست به اعتصاب غذا زده است.

به امید اینکه هرچه زودتردر روزهای آتی خبر آزادی این زندانی سیاسی در فضای رسانه منتشر شود.

این نوشته در تحلیل خبر ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.