دبیرکل سازمان ملل: با احیای شکنجه مبارزه کنید

فرستنده خبر خانم لیدا اشجعی 27.02.2017

حقوق برابر برای همه انسان‌ها (ماده ۱)

اعلامیه جهانی حقوق بشر در روز دهم دسامبر سال ۱۹۴۸ به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید؛ اعلامیه‌ای که هدف آن حفظ حقوق انسان‌ درعرصه‌های مختلف از بدو تولدش بود. طبق ماده‌ی ۱ این اعلامیه «تمام افراد بشر آزاد به دنیا می‌آیند و از لحاظ حیثیت و کرامت و حقوق با هم برابرند.» اعلامیه جهانی حقوق بشر برخلاف قطعنامه‌های شورای امنیت از ارزش اجرایی برخوردار نیست

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در رابطه با سخنان دونالد ترامپ که استفاده از شکنجه در راه مبارزه با تروریسم را موجه اعلام کرد، یادآور شد که اعمال شکنجه “شیوه‌ی بزدلان” و اطلاعات حاصل از آن بی‌‌فایده است.

Schweiz Genf Antonio Guterres (Reuters/D. Balibouse)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در نشست چهار هفته‌ای نهادهای این سازمان در ژنو اظهار داشت که جهان با “پدیده‌های ناهنجار” پوپولیسم و افراط‌گرایی روبرو است. او گفت:«این پدیده‌ها از راه نژادپرستی، بیگانه‌ستیزی‌، نفرت از مسلمانان و یهودیان و اشکال دیگر مداراستیزی یک‌دیگر را تقویت می‌کنند.»

گوترش هم‌چنین نسبت به “رنسانس شکنجه” هشدار داد.

بیشتر بخوانید: مخالفت ناتو با برنامه ترامپ برای احیای شکنجه

دبیرکل سازمان ملل گفت که عدم رعایت حقوق بشر در جهان اکنون به‌صورت یک “بیماری” درآمده است که باید مداوا شود. او ضمن دفاع از حقوق پناهجویان و اقلیت‌ها تصریح کرد که در حال حاضر دولت‌ها برای حل دشواری‌ها و بحران‌ها دوباره به “اشکال گوناگون شکنجه” متوسل می‌شوند. گوترش هشدار داد که جامعه‌ی جهانی باید “قاطعانه و یک‌پارچه” علیه این پدیده مبارزه کند.

انتقاد غیرمستقیم از ترامپ

کارشناسان می‌گویند که هشدار گوترش در رابطه با سخنان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا عنوان شده است که در روزهای نخست ورود به کاخ سفید استفاده از شکنجه در راه مبارزه با تروریسم را موجه اعلام کرد. دبیرکل سازمان ملل یادآور شد که اعمال شکنجه “شیوه‌ی بزدلان” است و اطلاعات حاصل از آن بی‌‌فایده.

بیشتر بخوانید: “ژنو ۴”، چشم‌اندازهای ناروشن کابوسی به نام “سوریه”

نمایندگان ۴۷ کشور عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل در نخستین نشست سال ۲۰۱۷ خود، در باره‌ی وضعیت سیاسی سوریه، کره شمالی و میانمار به رایزنی می‌نشینند. قرار است هم‌چنین در مورد پناهجویان، شکنجه و آزادی دین نیز بحث شود.

این نوشته در اخبار ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.